VitaSoil Protect

Preparat biologiczny o szerokim spektrum działania, zawierający zarodniki grzybów z rodzaju Trichoderma spp.  Przeznaczony do zabezpieczenia roślin przed wieloma chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Grzyb antagonista Trichoderma spp. Blokuje rozporzestrzenianie się patogenów bytujących w glebie i na resztkach roślinnych. Skuteczność działania jest oparta na rywalizacji o niezbędne do życia substraty pomiędzy zawartymi w biopreparacie naturalnymi kulturami grzyba a fitopatogenami kolonizującymi glebę i resztki roślinne. Pozwala na obniżenie dawki nawozów mineralnych. Przyspiesza kiełkowanie nasion i wspomaga rozwój systemu korzeniowego. Zwiększa objętość i zasięg korzeni. Szczególnie zalecany do upraw na glebach i podłożach zmęczonych, w uprawach monokulturowych. Wspomaga naturalne mechanizmy obronne roślin.

Opis

Korzyści ze stosowania preparatu:

– blokuje rozprzestrzenianie się Sclerotinia sclerotiorum,  Rhizoctonia solani, Alternaria spp. Ascochyta, Botrytis, Vierticillium, Colletotrichum, Fusarium, Helminthosporium, Pythium, Phoma

– zwiększa odporność roślin na warunki okresowej suszy

– poprawia wigor i kondycję roślin uprawnych poprzez poprawienie przebiegu fotosyntezy

– zwiększa przyswajalność mikroelementów występujących w glebie

Preparat nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego. Jest nietoksyczny i bezpieczny dla ludzi, zwierząt i owadów zapylających.  Każdy rok stosowania preparatu zmniejsza ilość zarodników grzybów patogennych występujących w glebie. Nie generuje niedozwolonych substancji aktywnych i nie kumuluje się w środowisku. Preparat może być stosowany w gospodarstwach prowadzących uprawy w systemie integrowanej produkcji.

Preparat jest kompatybilny z większością insektycydów, herbicydów, preparatów biologicznych, nawozów i fungicydów. W przypadku stosowania z chemicznymi środkami ochrony roślin wykazuje działanie stymulujące oraz zmniejsza działanie fitotoksyczne środków ochrony roślin.

Warunkiem skuteczności działania preparatu jest prawidłowe wprowadzenie preparatu do gleby i unikanie wykonywania zabiegów w pełnym nasłonecznieniu. Oprysk doglebowy zaleca się wykonywać na wilgotną glebę w godzinach wieczornych, nocnych lub w pochmurny dzień. Po jego zastosowaniu należy wymieszać preparat z glebą poprzez wykonanie jesiennych i/lub wiosennych zabiegów agrotechnicznych.

Szczególnie polecany do:

  • zboża (pszenica, żyto, jęczmień, kukurydza)
  • uprawy przemysłowe (burak cukrowy, rzepak, słonecznik, soja)
  • drzew i krzewów owocowych ( jabłoń, grusza, wiśnia, czereśnia, śliwy, winogrona, porzeczki, agrest, maliny, truskawki, borówka amerykańska)
  • warzyw w uprawach polowych i szklarniach
  • sadzonek kwiatów i roślin ozdobnych
  • szkółek leśnych

Dawki i sposób stosowania:

STOSOWANIE 

Do przygotowania cieczy roboczej należy użyć wodę o temperaturze od 10 do 30 stopni C. (10°C do 30°C) od  Unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych. Zabiegi należy przeprowadzać w okresie minimalnego nasłonecznienia (poranek, wieczór, noc, pochmurna pogoda). Zabiegi zaprawiania nasion/ sadzonek należy przeprowadzać w cieniu – unikać bezpośredniego działania światła słonecznego. (zamienić: unikać bezpośredniego nasłonecznienia) 

Warunkiem skuteczności działania jest prawidłowe wprowadzenie preparatu do gleby. 

Preparat przeznaczony do upraw : zbóż (pszenica, żyto, jęczmień, kukurydza),roślin przemysłowych (burak cukrowy, rzepak, słonecznik i soja),drzew i krzewów owocowych (jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy, winogrona, porzeczki, agrest, maliny i truskawki), warzyw w uprawach polowych i pod osłonami, róży w szklarniach, upraw ozdobnych, sadzonek kwiatów, szkółek leśnych. 

Nie wymaga okresu karencji 

Produkt dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych. 

Do zaprawiania nasion przygotowuje się wodny roztwór roboczy w ilości 10l na 1 000 kg nasion. Do roztworu najpierw należy wprowadzać składniki chemiczne, na końcu biologiczne. 

Oprysk zaleca się wykonywać na wilgotną glebę w godzinach wieczornych, nocnych lub w pochmurny dzień. Po zastosowaniu należy wymieszać preparat z glebą poprzez wykonanie jesiennych i/lub wiosennych zabiegów agrotechnicznych.  

W przypadku braku możliwości wykonania zabiegów uprawnych należy do zabiegu użyć większej ilości cieczy roboczej, tak by wprowadzić preparat w głąb warstwy ornej lub zaaplikować preparat przed spodziewanymi opadami deszczu. 

W uprawach warzyw, owoców, roślin ozdobnych i szkółkarskich można zastosować preparat do zaprawiania sadzonek przed ich wysadzeniem do gruntu.